O NAMA

Koalicija za slobodu izražavanja i moderaciju sadržaja u Bosni i Hercegovini pokrenuta je u junu 2023. godine u okviru UNESCO-ovog projekta Društvene mreže za mir (Social Media 4 Peace).

Koalicija ima za cilj podsticanje saradnje aktera civilnog duštva, institucija, akademske zajednice, stručnjaka i stručnjakinja sa društvenim mrežama i drugim tehnološkim kompanijama koje imaju veliki uticaj kako u BiH, tako i drugim zemljama.

Kreiranje slobodnog i zdravog online okruženja za sve građane i građanke Bosne i Hercegovine

Koalicija u BiH osnovana je da bi podstaknula angažman različitih aktera i saradnju s društvenim mrežama, drugim tehnološkim kompanijama i institucijama. Slične Koalicije oformljene s u i u drugim zemljamau kojima se projekat provodi Indoneziji, Keniji i Kolumbiji. U skladu s općim ciljem projekta, one nastoje ojačati otpornost društava na potencijalno štetne sadržaje koji se šire na internetu, naročito govor mržnje koji podstiče na nasilje i diskriminaciju, istovremeno štiteći slobodu izražavanja i doprinoseći promoviranju mira putem digitalnih tehnologija, posebnodruštvenih mreža.

S obzirom na važnost društvenih mreža u BiH i drugim zemljama, nedostatak efektivne i lokalno osjetljive moderacije sadržaja može povećati postojeće tenzije koje mogu uzrokovatinasilje u stvarnom životu i poremetiti demokratske procese. Stoga je interakcija sa velikim online platformama, poput društvenih mreža i drugih tehnoloških kompanija od najveće važnosti za osiguranje održivog mira i trajne demokratije.

Osim toga, proces pristupanja zemlje Evropskoj uniji zahtijeva određeni nivo stručnosti i znanja o pitanjima regulacije platformi i medijskim politikama, koja su u BiH često nedovoljno prisutna. Koalicija će,stoga, graditi mostove između državnih aktera, kao i sa EU i drugim međunarodnim predstavnicima, kako bi se zalagala za zaštitu ljudskih prava i doprinijela postojećem procesu pristupanja EU.

Koalicija će raditi na prevazilaženju ključnih prepreka identifikovanih tokom procesa formiranja, uključujući:

  • Platformama društvenih mreža nedostaje razumijevanje specifičnih kulturnih i društvenihokolnosti i lokalnih jezika. Ovaj nedostatak često je povezan s nespremnošću i/ilinedostatkom ljudskih, tehnoloških i političkih resursa koje platforme društvenih mrežastavljaju na raspolaganje kako bi se konkretno bavile kontekstima u BiH i regiji.
  • Trenutni mehanizmi za ulaganje žalbi na odluke o moderaciji sadržaja koji su korisnicima i za ulaganje žalbi na odluke o moderaciji sadržaja koji su korisnicima društvenih mreža dostupni nisu dovoljno efikasni. Osim toga, građani/ke često nisu dovoljno društvenih mreža dostupni nisu dovoljno efikasni. Osim toga, građani/ke često nisu dovoljno educirani o mehanizmima za ulaganje žalbe na društvenim mrežama.educirani o mehanizmima za ulaganje žalbe na društvenim mrežama.
  • Prakse moderacije sadržaja su nedovoljno transparentne, pri čemu posebno izostaju podaci a su nedovoljno transparentne, pri čemu posebno izostaju podaci razvrstani po državama. . U mnogim slučajevima, Uslovi pružanja usluge i Standardi razvrstani po državama. . U mnogim slučajevima, Uslovi pružanja usluge i Standardi zajednice, kao i druge relevantne politike tehnoloških kompanija poputžalbenih mehanizama, zajednice, kao i druge relevantne politike tehnoloških kompanija poputžalbenih mehanizama, nisu dostupni na lnisu dostupni na lokalnom jeziku.okalnom jeziku.
  • Uspostavljanje komunikacije s predstavnicima društvenih mreža često je teško i neadekvatno. Čak i kada su uključeni u saradnju s kompanijama društvenih mreža, lokalni neadekvatno. Čak i kada su uključeni u saradnju s kompanijama društvenih mreža, lokalni akteri civilnog društva često nisu u mogućnosti da značajno utiču na probleme moderacijakteri civilnog društva često nisu u mogućnosti da značajno utiču na probleme moderacije e sadržaja i proaktivno odgovore na lokalne potrebe.sadržaja i proaktivno odgovore na lokalne potrebe.
  • Istovremeno, odluke o moderaciji sadržaja nisu dovoljno transparentne ili dosljedne da bi osigurale sigurno i podsticajno okruženje na društvenim mrežama na lokalnim jezicima. osigurale sigurno i podsticajno okruženje na društvenim mrežama na lokalnim jezicima. Štetni sadržaji kao što sŠtetni sadržaji kao što su govor mržnje, podsticanje na nasilje, diskriminacija, prevare, te i u govor mržnje, podsticanje na nasilje, diskriminacija, prevare, te i štetne prakse poput uznemiravanja i drugih oblika online nasilja, trajni su problemi čije štetne prakse poput uznemiravanja i drugih oblika online nasilja, trajni su problemi čije rješavanje zahtijeva viši nivo saradnje s lokalnim akterima.rješavanje zahtijeva viši nivo saradnje s lokalnim akterima.
  • Čini se da državne institucijenemaju dovoljan nivo stručnosti i znanja u vezi sa slobodom aju dovoljan nivo stručnosti i znanja u vezi sa slobodom izražavanja u online okruženju.izražavanja u online okruženju.
  • Postojeći zakoni u zemlji koji regulišu govor mržnje nisu u potpunosti usklađeni s međunarodnim standardima.međunarodnim standardima.
  • Unatoč sve većoj stručnosti među nedržavnim akterima i organizacijama, čini se da sloboda rima i organizacijama, čini se da sloboda izražavanja i moderacija online sadržaja ostaju izvan fokusa, te se njima bavi izolovano ili se izražavanja i moderacija online sadržaja ostaju izvan fokusa, te se njima bavi izolovano ili se ne bavi uopšte.ne bavi uopšte.

Prema Vodećim načelima UN-a o poslovanju i ljudskim pravima, kompanije imaju obavezu a o poslovanju i ljudskim pravima, kompanije imaju obavezu da poštuju ljudskda poštuju ljudska prava i da ponude pravni lijek. Društvene mreže bi stoga trebale osigurati a prava i da ponude pravni lijek. Društvene mreže bi stoga trebale osigurati da se odluke o moderaciji sadržaja donose uz dovoljnu svijest i razumijevanje jezičkih, da se odluke o moderaciji sadržaja donose uz dovoljnu svijest i razumijevanje jezičkih, kulturnih, društvenih, ekonomskih i političkih dimenzija relevantnog lokalnog ili regionalnkulturnih, društvenih, ekonomskih i političkih dimenzija relevantnog lokalnog ili regionalnog og konteksta.konteksta.

Iz tog razloga, stvaranje Koalicije za slobodu izražavanja i moderaciju sadržaja će predstavljati djelotvoran način da se lokalnim akterima omogući zajedničko djelovanje s online platformama kako bi se odgovorilo na potrebe moderacije sadržaj i doprinijelo razvoju praksi, uključujući institucionalne, koje ispunjavaju međunarodne standarde ljudskih prava i zasnivaju se na detaljnom razumijevanju svih dimenzija lokalnog konteksta.

Koalicija će nastojati da dosljedno odgovori na identificirane pće nastojati da dosljedno odgovori na identificirane potrebe i postigne napredak u saradnji s otrebe i postigne napredak u saradnji s online platformama putem redovnih sastanaka, razgovora i kroz povećanje vidljivosti lokalnih potreba za moderacijom, a u skladu sa međunarodnim stadardimaslobode izražavanja, zaštite ljudskih prava i domenu globalne ljudskih prava i domenu globalne slobode na internetu.

Paralelno, kao stručno tijelo, u koje će kao partnerske organizacije biti uključene relevantne institucije i nezavisni mediji i tijela za zaštitu ljudskih prava, Koalicija će raditi na tome da povećava postojeće kapacitete i nudi zaštitu ljudskih prava, Koalicija će raditi na tome da za slobodu izražavanja i je i ekspertizu u stvaranju pozitivnog okruženja za slobodu izražavanja i ‘demokratizaciju’ platformi.'demokratizaciju’ platformi.

Kako bi postigla ovaj krajnji cilj, Koalicija će::

  • jelovati kao posrednik između potreba zemlje u kontekstu moderacije sadržaja i predstavnika društvenih mreža i drugih tehnoloških kompanija, osiguravajući da je moderacija sadržaja na društvenim mrežama u skladu s međunarodnim standardima o ljudskim pravima i da se zasniva na detaljnom razumijevanju lokalnog konteksta, uključujući jezičku, društvenu, kulturnu i političku dimenziju.
  • jačati okruženje koje podstiče slobodu izražavanja u BiH u saradnji s drugim državnim i nedržavnim akterima u zemlji, uključuj ući lokalne, regionalne i međunarodne zajednice u polju zaštite ljudskih prava, slobode izražavanja i medijskih sloboda.