08/11/2023

Koalicija za slobodu izražavanja i moderaciju sadržaja u BiH na SEEDIG 8

Photo: Goran Jakus

Koalicija za slobodu izražavanja i moderaciju sadržaja u Bosni i Hercegovini, zajedno sa UNESCO-ovim Social Media 4 Peace, bila je domaćin sesije pod nazivom “Dosegnuti gigante društvenih mreža: perspektive iz projekta Social Media 4 Peace”, u sklopu konferencije SEEDIG 8 održane ove sedmice u Zagrebu. Glavni cilj sesije je bio da se razgovara o postojećim i predviđenim načinima saradnje civilnog društva sa velikim tehnološkim kompanijama, posebno kompanijama društvenih medija.

Diskusiju je moderirala Maida Muminović iz Mediacentra Sarajevo, dok su u panelu učestvovali Melisa Durak, koordinatorica projekta Social Media 4 Peace BiH (UNESCO), Bojana Kostić, istraživačica i zagovornica digitalnih prava (Pen to Paper), Lukasz Gabler , menadžer za javne politike i odnose sa vladom u CEE (TikTok) i internet aktivista i član Koalicije Feđa Kulenović. Diskusija je bila fokusirana na rezultate projekta Social Media 4 Peace i procjenu uticaja zajedničkih napora civilnog sektora u Bosni i Hercegovini, s ciljem primjene ovih modela u širem regionu.

Učesnici sesije su naglasili neophodnost razumijevanja mehanizama unutrašnjeg rada platformi društvenih mreža. Panelisti su primijetili da su umjesto opštih upita, poput onih o broju moderatora sadržaja, potrebna konkretnija pitanja kako bi se stekao smislenjii uvid u funkcioniranje sistema i politika koje upravljaju online prostorima. Ovaj pristup ima za cilj efikasnije i sveobuhvatnije rješavanje problema.

Diskusija je obuhvatila niz tema uključujući rodno zasnovano nasilje, intersekcionalnost i važnost saradnje između medija, akademskih institucija i organizacija za ljudska prava. Platforme društvenih medija se ohrabruju da prilagode svoje politike i kampanje medijske pismenosti kako bi bolje odgovarale različitim jezičkim i kulturnim kontekstima, čime se poboljšavaju napori za moderiranje sadržaja. Panelisti su također naglasili potrebu za koordiniranim naporima između civilnog društva, državnih vlasti i tehnoloških kompanija kako bi se uskladili s propisima. Dodatno, zaključeno je da su jasne smjernice i izgradnja kapaciteta za lokalne organizacije od ključne važnosti za efikasnu implementaciju i saradnju.

Predstavnik Koalicije, Feđa Kulenović istakao je važnost saradnje nad konkurencijom digitalnih stručnjaka, posebno na lokalnom nivou, kako bi se izbjeglo dupliranje napora i osigurao uspjeh principa digitalne regulacije.

Osmi godišnji sastanak Dijaloga jugoistočne Evrope o upravljanju internetom (SEEDIG 8) održan je 6-7. novembra 2023. godine u Zagrebu, pod temom „Digitalno izvan granica: regionalna sinergija za napredak zajednice“ i ponudio je prostor za zainteresovane aktere iz jugoistočna Evrope da se povežu, razmjenjuju ​​uvide o projektima i inicijativama i istražuju ​​mogućnosti za poboljšane suradnje. Hibridnom događaju prisustvovali su predstavnici civilnog društva, tehnološke zajednice, vladinih i međuvladinih organizacija, akademske zajednice, te medija i privatnog sektora iz 22 zemlje.

Snimak rasprave možete pogledati na SEEDIG-ovom službenom YouTube kanalu ovdje: